11 Oca

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Şirket Raporlarına Dahil Oluyor

(0)

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Şirket Raporlarına Dahil Oluyor

GRI (Global Reporting Initiative) ve Birleşmiş Milletler Global Compact, Küresel Hedeflerle ilgili kurumsal raporlamayı hızlandırmak için bir Eylem Platformu olan “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) Üzerine İş Raporlaması” adlı bir iş birliği girişimini başlattı.

Sürdürülebilirlik yaklaşımının gelişiminde önemli bir aşamadayız : şeffaflık iş dünyasında yeni bir model haline geliyor. Dünyanın en acil sorunlarına yönelik belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşım konusunda iş dünyasının aktif katılımı hala en önemli faktör ancak bu yolda en gerekli adım olan kurumsal raporlama yeterince yaygınlaşamadı.

Dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik girişimi olan BM Global Compact ve sürdürülebilirlik raporlaması alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan GRI, bu zorluğun üstesinden gelmek için çığır açan bir eylem platformu oluşturdu. SKH’ler ile ilgili İşletme Raporlaması, GRI Sürdürülebilirlik Raporlama Standartlarını (GRI Standartları) ve Birleşmiş Milletler Global Compact  İlerleme Bildirgesini tamamlayacak ve SKH’lerde ölçme ve raporlama yapmayı sağlayacaktır.

Kurumsal olmayan mali raporlamanın değerinin tanınması hızla yaygınlaşmaktadır. İlgili Eylem Platformu, işletmelerin SKH raporlamasını mevcut süreçlerine dahil etmelerine yardımcı olmak için (dünyanın en yaygın sürdürülebilirlik raporlama standartları olan) GRI Standartlarını ve BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin On İlkesini destek olarak kullanacaktır. Bu, SKH’lerin başarılarını gerçek haline getirebilecek kurumsal eylemi güçlendirecektir.

Bu konu ile ilgili yayınlanan Analizi Raporu “Analysis of the Goals and Targets”, SKH’lerin raporlamasını kolaylaştırmak için göstergeler listesi sağlamayı ve şirketlerin SKH’leri nasıl etkilediklerini anlamalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Analiz 21 Eylül 2017’de BM Genel Kurulunun bir parçası olarak New York’taki BM Küresel İlkeler Sözleşmesi Liderler Zirvesi’nde sunuldu.

SKH’ler ile ilgili İşletme Raporlamasının beklenen sonuçları :  Somut bir çıktı olarak SKH’ler ile ilgili İşletme Raporlaması, GRI Standartları ve İlerleme için BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İletişimi içinde SKH’ler hakkında raporlama mekanizması sunacaktır. Eylem Platformunun bu çalışması, iki raporlama çerçevesinin hizalanması için de tavsiyede bulunacaktır. SKH’ler üzerine İş Raporlaması Final El Kitabı 2018 başında yayınlanacaktır.

Konu ile ilgili detay bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.globalreporting.org/information/SDGs/Pages/Reporting-on-the-SDGs.aspx

Gelişmeleri takip için web sayfamızı izleyebilir veya bültenimize üye olabilirsiniz.

 

Serpil Büyükaltınçizme 
serpil@kssstrateji.com
                                                                                                                                         11 Ocak 2018

Bu yazıda değindiğimiz Küresel Hedefler :

Blogumuzdaki tüm makaleleri kaynak belirterek paylaşabilirsiniz.

Categories: Makale

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
to-top