RETUNA’YA YOLCULUK …

RETUNA’YA YOLCULUK

* English translation follows

Sosyal medyada ilk gördüğümden beri aklımda Retuna; İsveç’te Ağustos 2015’de açılmış bir geri dönüşüm marketi, kullanılmayan eşyaların yeniden hayat bulup yeni kullanıcılarına ulaştırıldığı bir pazaryeri.
İsveç ise Tetra-Pak’da işe girdiğim 1991 yılından beri gerek yaşam tarzları, insan haklarına yaklaşımları, çevreye olan saygıları ve gösterdikleri özen ile , gerek iş hayatımda gerekse özel yaşamımda, aileden gelen destekleyici alışkanlıkların etkisiyle beni benzer bir hayat anlayışına yönlendirdi. İş hayatımdaki prensiplerimin yanı sıra özel hayatımdaki alışkanlıklarımı da bu yaklaşımda sorgular ve yapabildiğim kadarıyla değiştirir oldum.

Sürdürülebilir Yaşam Anlayışı
2008 yılından başlayarak üzerinde çalıştığım sürdürülebilirlik kavramını iş hayatına ve kurumsal yapılara uygulama çabam sırasında bireylerin bu konuda bilinçlendirilmelerinin ve şirketlerden bu yaklaşımda ürün ve hizmet üretmelerini talep etmelerinin gerekliliği düşüncesine ulaştım. Bizler ne zaman kendi hayatlarımızı sürdürülebilir kılma konusunda çaba göstermeye başlarsak şirketler de bizlere aynı yaklaşım ile ürün ve hizmet üretme konusunda kendilerini zorunlu hissedecekler.
Sürdürülebilir yaşam , sahip olduğumuz kaynakları ileriki nesillere de bırakabilecek şekilde verimli kullanarak, yenilenebilir enerji kaynaklarını sorumlu bir şekilde tüketerek, insana hak ettiği değeri her ortamda göstererek, çevreye ve canlılara zarar vermeden, etik değerlere bağlı kalarak iş ve bireysel yaşamımızı idame ettirmekten geçiyor.
Bu konudaki çabalarım, gerek yurtiçindeki gerekse yurtdışındaki örnek projeleri takip ederken, sadece İsveç dilinde paylaşılan projeler karşıma çıkmaya başlayınca İsveççe bile öğrenmeye kadar götürdü beni.
Bu konuda üretebileceğim projeler üzerinde çalışırken gördüğüm Retuna geri dönüşüm marketini önce yayınlardan, sonra web sayfalarından incelerken , başka bir sosyal proje için İsveç’e gitme gerekliliği ortaya çıkınca yolumu Retuna’ya kadar ulaştırdım.

Retuna’ya ulaşım ve yerel yaşam
Eskilstuna, Stockholm’e tren ile 1,5 saat, sonra da ister otobüs, ister taksi ile kısa sürede (10 dk) ulaşabileceğiniz bir yerde. Yakın çevresinde çok fazla bir yerleşim alanı yok ancak en önemli özelliği büyük bir geri dönüşüm merkezinin hemen yanında konumlandırılmış olması.
Çevre halkı araçlarının arkasına taktıkları küçük römorkörler ile kullanmadıkları eşyaları, evlerinde veya işyerlerinde ayrıştırıp biriktirdikleri her çeşit malzemeyi buraya getirip bırakıyorlar. Retuna’nın önünde oturduğum 15 dakika süresince aralıksız araç giriş-çıkışını izledim. Bu onların hayat düzenlerine yerleşmiş bir alışkanlık. Sadece atık konusunda da değil, özellikle enerji kullanımında da çok dikkatli davranıyorlar. Şehir içinde eğer önemli bir ihtiyaçları yoksa araba yerine öncelikle bisiklet sonra da toplu taşımayı kullanıyorlar. Birçoğunun Stockholm dışında da bir evleri var ve arabalarını tren ya da otobüs ile ulaştıkları noktada bırakıp, şehirde bisiklet veya toplu taşımayı kullanıyorlar.

Kurumsal yapısı ve işleyiş
Retuna Eskilstuna belediyesinin bünyesinde oluşturulmuş ve bu bölgenin en büyük geri dönüşüm merkezinin yanında kurulmuş. Buraya ulaştırılan eşyalar önce belediyenin bir ekibi tarafından ayrıştırılıyor. Tamir edilebilecek olanlar tamir edilip kullanım alanlarına göre market içindeki ilgili mağazalara dağıtılarak satışa sunuluyor. Bu mağazalar arasında çocuk eşyaları, antikalar, cam eşyalar, kıyafet, elektronik malzemelerin satıldığı ayrı ayrı dükkanlar, çok uygun fiyata satılan kitapların bulunduğu bir kitap koridoru, inşaat malzemelerinin bulunduğu bir bölüm, spor malzemelerinin ve ağırlıklı bisikletlerin bulunduğu bir dükkan bulunuyor. Ziyaretçilerin dinlenebileceği çok güzel bir kafe de var. Ayrıca üst katında geniş bir konferans alanı ve çeşitli el sanatları kurslarının verildiği bir eğitim bölümü mevcut. Burada sık sık çeşitli sanat dallarında eğitimler düzenleniyor ve sürdürülebilir yaşam konusunda bilinçlendirici konferanslar veriliyor.

Finansal Getirisi de var
Retuna’nın kuruluş amacını, halkı geri dönüşüm, kaynak kullanımı, sorumlu ve sürdürülebilir bir yaşam konusunda bilinçlendirme olarak tanımlıyorlar. Ancak Retuna’nın başarısı ticari olarak da beklenenin üzerinde bir getiriye ulaşmış ve 2016 yılında 8.1 milyon İsveç kronluk satış hacmi gerçekleştirilmiş.

Ülkemizde uygulanma olanakları
Ülkemizde sürdürülebilirlik ve ağırlıklı çevreyi koruma hassasiyetli birçok girişim mevcut. Bu girişimlerin her birinin hedeflerine ulaşabilmesi için de doğru planlanacak bir sistem içinde ilerlemeleri gerekiyor. Kullandığımız kaynaklara göstermemiz gereken özen ve ürettiğimiz atıkları ayrıştırma ve yeniden değerlendirilebilecekleri merkezlere ulaştırma çabaları yaygınlaşmaya başladı. Ancak bütün bunların özellikle yerel yönetimlerin planlama, kontrol ve yönetimiyle hayata geçirilmesi ve sürdürülebilir olması mümkün. İlk aşamada doğru bilgilendirmeler ile evlerde atıklarını ayrıştıracak olan vatandaşlarımızın bu atıkları götürebilecekleri noktaların hazır olması gerekiyor. Bunun yanı sıra bu atıkları hem ayrıştırmanın hem de geri dönüşüm noktalarına ulaştırmanın da hayatımızın bir parçası olması gerekiyor.
Üstelik ürettiğimiz atıklara dikkat etmeye başlamak bizleri daha bilinçli tüketim ve daha dikkatli satın alma yaklaşımına kadar götürüyor.

Travel to Retuna

A visit to Retuna has been in my mind since I first saw it in social media; a recycling market opened in Sweden in August 2015.

During the time (1991-1994) when I worked in Tetra-Pak, I had the chance to see Sweden’s life style in various fields; their approach to human rights, respect for the environment, their understanding in creating value in business life etc. After that period of time I changed some of my habits in my private life as well as my principles and roadmap in my business life and start to learn and work more about sustainability.

Sustainable Living Approach 

Sine 2008 I am working on the implementation of sustainability approach in companies strategies. Lately I am thinking about the necessity of individuals to be conscious about sustainability and their demand from companies to be more responsible about sustainability in every field. Whenever we’ll begin to make efforts to sustain our own lives, companies will feel obligated to produce products and services with the same responsible approach. Sustainable living means to use our resources in a way which will enable us to keep up them to future generations, to use renewable energy resources in a responsible manner without harming the environment and the living creatures, to show our respect to every human being and to endure our business and individual life by adhering to ethical values. My efforts in this way led me to learn Swedish while I was trying to follow the projects shared only in Swedish :)) and also to Eskilstuna to visit Retuna.

On the way to Retuna 

Retuna is in Eskilstuna where you can travel from Stockholm by train in 1.5 hours. From the train station you can reach the market in 10 minutes by bus or by a taxi. There is not much residential area in the immediate vicinity, but the most important feature is that the market is positioned right next to a large recycling centre. People living nearby are bringing here all kinds of materials and goods which they are not using anymore. I followed the uninterrupted car entry-exit for 15 minutes while I was waiting in front of Retuna. This is a habit that is settled in their life patterns. They are also very careful not only in waste but also in energy use. If they do not have an important need in the city, they use bicycles and public transport instead of cars. The ones, who have a home outside of Stockholm, leave their cars at the point where they arrive by train or bus and use bicycles or public transport in the city.

Institutional structure and functioning 

Retuna in Eskilstuna was built around the municipality and was established near the largest recycling center in this region. The goods transported here are first separated by a team of the municipality. Those that can be repaired are repaired and distributed to relevant stores within the market according to their usage areas. You can find children’s furniture and goods, antiques, glassware, clothing, individual shops selling electronic equipment, a book hall with books to affordable prices, a section where construction materials are found, sports equipment and a shop with heavy bicycles etc. There is also a very nice cafe where visitors can rest, a large conference room on the top floor is for awareness-raising conferences on sustainable life and another training section where frequent trainings organized in various art branches.

There is also a Financial Success

They define the purpose of the organization as raising awareness about recycling, resource use, responsible and sustainable life. However, the success of Retuna has reached a commercial level higher than expected and in 2016 they reached a sales volume of 8.1 million Swedish kroner.

Starting to pay attention to waste we produce leads us to a more conscious consumption and a more careful purchasing approach.

Serpil Büyükaltınçizme 
[email protected]
14 Mayıs 2018

Blogumuzdaki tüm makaleleri kaynak belirterek paylaşabilirsiniz.